Potulky mestom Košice

Furča (a jej prekvapenia)

Najdrahšie sídlisko na Slovensku. Sídlisko, ktoré malo byť postavené podľa fínskeho vzoru. Kadiaľ sa beží druhý košický maratón? Jeden z najkrajších moderných kostolov aj zvnútra. Visutá lanovka na Furču. Ďalší chrám - gréckokatolícky - tiež aj zvnútra. Jedna z mála funkčných fontán na sídliskách. Monumentálny pamätník ľudovej architektúry. Prvá trolejbusová linka v Košiciach...




Židovské Košice

V Košiciach máme (skoro) všetko. Aj pamiatky i živých predstaviteľov jednej z najstarších kultúr na svete. Odkedy Rimania v r. 135 Židov rozohnali, nažívajú si rozptýlení po svete a tento ich vynútený lifestyle sa volá diaspóra. Napriek roztrúsenosti ani po 2 tisícročiach neprišli o svoje tradície a kolorit. Ako národ neasimilovali a ako náboženstvo (judaizmus) nekonvertovali. Prežili jedno z najväčších vyhladzovaní rás – holokaust. Kvôli tomu i kvôli ich humoru, hudbe a šikovnosti ich môžeme obdivovať aj v Košiciach.

Košické strašidlá a legendy

Dutý kameň v útrobách Dómu sv. Alžbety. Najkatastrofálnejší požiar všetkých čias. Najparádnejší sobáš v Košiciach. Čo sa udialo za tatárskych nájazdov? Masaker košických mučeníkov. Odkiaľ pochádza názov Bankov? Ako oškaredieť?

 

Juh Košíc

Kostol s menším počtom ozdôb, no napriek tomu nádherný a elegantný. Interiér i exteriér. Čaro a elegancia funkcionalizmu a 1. republiky v architektúre na konkrétnych príkladoch. Kde žilo najviac Bulharov v meste? Kde sa pripravujú komponenty do medzinárodného kozmického programu? Kde bol prvý ateliér sochára Jána Mátheho? Kde sídlia v Košiciach sestričky Božieho milosrdentva? A kde zasa vincentky? Masarykov ústav v Košiciach. Rázovité námestie z 50-tych rokov. Juh ako časť mesta s najväčším počtom tovární. Zrekonštruovaný Kulturpark s pripomienkou na kasárne postavené za monarchie.

Kaviarne a pohostinstvá

Pohostinstvo nonstop vyše 4 storočia Stredoveké výčapy. Kabaret v Košiciach. Miesta, ktoré navštevovali intelektuáli. Miesta osudových stretnutí. Vstup do bývalej kaviarne EURÓPA. Imperiál, Slovan, Schalkház, Slávia, Bagdad, Európa, Lesch a ich zlatá éra. Štýlová secesná kaviareň. Kaviarne s pridanou hodnotou v súčasnosti. Prisadnite si aj dnes k stolu s Máraiom, Jakobym či Roskoványim.

Dóm svätej Alžbety 2013

Ako rekonštrukcia posledných dvoch rokov odhalila pôvodnú krásu Dómu. Kde sa na Dóme prejavili investície EHMK i ďalších projektov. Najnovšie poznatky o zázraku Kristovej Krvi a jeho kulte v tomto chráme. Zbierka happyendov. Najkrajší stôl. Najväčšia katedrála na Slovensku i jeden z najvýchodnejších reprezentantov gotiky v Európe. Obsahuje unikát - jedno z piatich dvojitých točitých schodísk v Európe ako aj kryptu vodcu posledného protihabsburského povstania Františka II. Rákocziho. Stredoveké časti, renesancia, gotika, secesia i neogotika v dóme. Rarity dómu, ktoré tam už nie sú, znova sa objavia.

30 rokov KVPčka

Kde sa mali vyrábať komponenty do družíc. Prvé sídlisko, čiastočne stavané novou metódou. Pražské Jezuliatko v Košiciach. Nový výmenník. Kúsok autentického vidieka uprostred panelákov. Umelecké diela v uliciach. Rozšírenie KVP do Myslavy? Asi najpozoruhodnejší kostol v Košiciach. Nezrealizované plány i veci, ktoré sa nedotiahli. Kino na streche. KVP ako košický vesmírny program. Ojedinelé a priekopnícke sídlisko zo stavebného hľadiska na Slovensku má čo ukázať.

Podzemné Košice

Nech je počasie akékoľvek, tentokrát sa pred ním budeme skrývať. Pod nami je totiž ďalšie mesto. Tmavé a tajomné. Raz sa do podzemia aj tak všetci dostaneme, ale dovtedy sa tam môžeme skočiť pozrieť aspoň na hodinu. Na tejto potulke klesneme aj o 4 metre. Krypta Seminárneho kostola, suterén Malej scény, prechod z Energobloku do Štátneho divadla, archeologické múzeum.

Voda v meste

Návraty k vode i podmývania takýchto riešení. Vymyté mozgy v tejto súvislosti. Stredoveké i novoveké kúpele priamo v meste. Rieky a potôčiky v meste, fontány ako umelecké diela i ako technické unikáty, jazierka umelé i prírodné, kúpaliská. Kde boli žabie kúpele i iné kúpele v meste? Mlynský náhon a jeho umelecké znovuzrodenie. Košický vodník a jeho žena. Košický vodný protokol svetového významu. Parádne funkcionalistické kúpalisko ČH tesne pred oživením a rozšírením. Vodná Kunsthalle ako jediná svojho druhu.

ZOO v centre mesta

To je des :) V uliciach sú desiatky levov. Nemusíte zájsť do ZOO, stovky zvierat nájdete aj v centre. Ba dokonca aj živočíchy, ktoré v košickej ZOO v Kavečanoch ešte nemáme. Stála ZOO v košickom centre sa nikdy nezatvára, ani na sviatky , ani v noci. A čo je skutočne najzaujímavejšie: Na rozdiel od ZOO uvidíte aj neskutočné zvieratá. Zvieratá umelecky stvárnené. Zvieratá z bájí a rozprávok. Zvieratá vymyslené i strašidelné. Draci najrôznejších druhov. Čo zviera, to symbol. Čo ktoré zviera predstavuje? Zvieratník (zverokruh, zodiak) v centre. 800 ročný lev a 1700 rokov starý delfín. Najvyššie umiestnený úľ. Zvieratá rôznych štýlov: románske, gotické tvory, barokové i secesné. Bytosti typu polozviera - poločlovek. Ako sa volá lev s krídlami a konskými ušami? Uvidíte (ho). Čo zviera zviera v papuli? Rozličné tvory, ba aj príšery.

Sever Košíc

Najchladnejšie miesto vo vesmíre, bazén na Komenského ulici, výstavný areál EXPO 1938, košickí jezuiti, obnovené parky, umelecké diela na ulici (Máthe, Löffler, Račko), socialistický obchod, najstaršia škola v Uhorsku. Za hodinu vám ukážeme pestré všeličo v severnej časti centra.

 

Tajomstvá Kováčskej ulice

Paralelka s Hlavnou plná prekvapení. Absolventi Gymnázia Kováčska si ho ho pripomenú krátko pred jeho znovuzrodením. Vstúpite aj dnu. Absolventi Právnickej fakulty nakuknú tiež dnu. A nielen oni, ale všetci potulkári :) Zvyšky plynového pouličného osvetlenia. Kúsok Indie v Košiciach. Prepriahacia stanica konských dostavníkov. Jedinečná galéria. Jedno z najslávenejších gymnázií ožíva. Pivovar. Unikátna drevená dlažba. Hasičská stanica. Pôvodná dielňa majstra. Rozprávka na stene. Hádam najpôvabnejšia kaviareň v centre. Najkrajšie festóny. Merkúr a roh hojnosti. Prvé sídlo Vysokej školy technickej (Technickej univerzity). Spoznajte Kováčsku ulicu ako nikdy predtým.

Dve katedrály

Ako slávny košický maliar spodobil sám seba nenápadne v katedrále. Kúsok neba vnútri budovy. Ako sa rekvirovali zvony. Cíťte sa na chvíľu ako v Moskve alebo viac na východe. Dopomôže Vám k tomu táto potulka. Žijeme v meste troch katedrál, no väčšina z nás bola len v jednej (Dóm sv. Alžbety). Asi neexistuje ďalšie mesto na svete, ktoré ich má až toľko (s výnimkou Jeruzalema). Tentokrát Vás zavedieme do ďalších dvoch. Každá katedrála predpokladá aj biskupa či arcibiskupa. V Košiciach ich máme tiež. Teda až troch!

Kalamita na Ťahanovciach

Silné sneženie, ktoré v predpoludňajších hodinách zasiahlo Košice, spôsobovalo nezjazdnosť niektorých ciest. Na sídlisku Ťahanovce vznikali problémy v stúpaniach na Európskej a Ázijskej triede. Medzi zastávkami Berlínska a Hanojská na sídlisku Ťahanovce uviazli krátko pred 10:00 hod. štyri vozidlá. Linky 10, 27 a 36 boli dočasne presmerované po Americkej triede.

Symboly v Košiciach

Rozšifrujte si významy znakov okolo vás. Čo všetko je zakódované, Vám radi ukážeme počas hodinovej prehliadky. Čítajte znaky dokonca bez toho, že by ste nevedeli čítať. Voľakedy ľudia boli negramotní, no reči znakov rozumeli. My sa spoliehame väčšinou len na písmená. Čo znamená biely kôň, erby, prečo sú kostoly orientované na východ, čo najlepšie symbolizovalo slnko, kde je strom života...

Pivo v Košiciach

Pivo sa v Košiciach varilo už stáročia, pivovarov bolo niekoľko. Po tom poslednom veľkopivovare zostal komín na Floriánskej ulici ako aj kaplnka. Zachovala sa i vila továrnika Baurnebla či električkové koľaje vedúce do jeho továrne. Na jubilejnej 100. potulke vás nielen pohostíme pivom (zdarma), ale uvidíte aj súčasný funkčný pivovar. Vstúpite do domu, ktorý sa nahol až o 3 metre, a takisto do vysokánskeho komína, ba ukážeme vám aj fontánu na pivo.

Kaplnka svätého Michala

Najkrajšia gotická pamiatka v Košiciach sa zaskvela po 10 rokoch rekonštrukcie za 48 miliónov korún v plnej svojej kráse. Vstúpte i na jej chór či do podzemia. 600 rokov staré maľby umiestnené do stredovekej cintorínskej kaplnky. Kamenné pastofórium i nádherné vitráže. Náhrobné kamene vsadené do jej múrov. Dierky v múroch, ktoré vraj spravili bosorky. Kaplnka je síce malá, no každý detail tu má svoj príbeh...

Gotické Košice

Len jediný umelecký štýl vôbec nevychádzal z antiky. Vznikol v 12. storočí a onedlho architektonicky zjednotil celú Európu. Zavítal aj do Košíc a i tu sa najviac prejavil (budúcou) katedrálou. No vonkoncom nielen ňou! Gotika sa vyskytla skoro na každom kroku súčasného centra mesta. Niekde si ju treba už len predstaviť, inde ju vidíme po stáročiach. Od gotického chrámu až po gotické toalety. Kde sa sediac v gotických sedíliách popíjalo pivo? Siahnite si na gotickú fiálu... Košická gotika má okolo 600 rokov. Pohľadom na ňu sa vraciame do stredovekých Košíc. Ako ju rozpoznáme a kde všade by sme ju (ne)čakali. Známu, ale aj tú zabudnutú, ktorú nedávno objavili pamiatkári.

Tajomstvá Mlynskej ulice

Ulica tzv. Zlatého kríža, ktorou sa ako prvou prejdú mnohí návštevníci. Ulica hotelov a hostincov. Kadiaľ sa chodilo k mlynu a kde bola mestská brána. Ako bola ulica voľakedy prehradená, omnoho kratšia a kde by sme v nike našli svätca. Sídlo kráľovskej súdnej komory. Najkrajší klasicistický protestantský kostol na Slovensku. Benátky v Košiciach. Na záver potulky (každého turnusu) možnosť krátkej prednášky od najznámejšieho žijúceho historika na Slovensku Pavla Dvořáka.

Tajomstvá päťdesiatročnej Terasy

To tu ešte nebolo! Prvýkrát za osem rokov bude potulka mimo centra, a preto začneme pred Bielym domom (hore) (v Košiciach). Amonit na Terase, vstup do pyramídy, katedrála na Terase, umelecké diela v tráve, stará Terasa, panoramatické kino Družba zvnútra, a ešte jedno komunistami utajené kino, ako sa dá zmeniť výmenník. Terasa oslavuje 50 rokov od svojho založenia ako sídlisko. A potulka je pritom. (Čože je to päťdesiatka?)

Požiare v Košiciach

Katastrofálny požiar (1556), keď vyhorela väčšina mesta. Požiar s výbuchom pušného prachu a iné požiare. Čo vďaka požiaru vzniklo? Legendy o požiari i vyobrazenia. Strážnici. Renesančná protipožiarna stena i protipožiarne bazéniky. Stará požiarna zbrojnica. Nová požiarna zbrojnica - vstup do jej areálu i ukážka techniky. Zaujímavosťou je, že všetky spomínané požiare boli napokon uhasené.

Copyright © Foto Košice.eu, 2004 – 2012 
Professional Joomla Templates - 888 Poker Review