Staré mapy

Smerný územný plán mesta Košíc (1959)

Smerný územný plán mesta Košíc z roku 1959 bol vypracovaný kolektívom architektov a urbanistov z košického Stavoprojektu pod vedením Ing. arch. Milana Hladkého, Ing. arch. Jána Kurču a Ing. arch. Ivana Bányaia. Plán riešil expanziu mesta na sever (sídliská Solovjevova, Mier, Sever, Mlynský náhon) a západ (Terasa) a prestavbu južného a západného okraja historického centra.

 

Ottov plán mesta (asi 1841)

Reedícia Ottovho plánu mesta (pôvodný asi z roku 1841, reedícia z roku 1856) zachytáva Košice po zbúraní mestského opevnenia. Ulice v centre mesta sú popísané nemecky, huštácke (predmestské) zasa maďarsky a slovensky. Významné budovy sú vyznačené ružovou farbou a popísané nemeckým popiskom. Tento plán patrí medzi prvé podrobné kartografické diela zachytávajúce Košice.

 

Szabad királyi Kassa városának térképe (1870)

Szabad királyi Kassa városának térképe (slovensky: Mapa slobodného kráľovského mesta Košice), známa aj ako Homolkov plán, je kvalitné kartografické dielo zachytávajúce rozsah Košíc v roku 1870. Medzi bývalou dolnou bránou a južným predmestím už vidieť vytýčené nové ulice (napr. dnešnú Grešákovu, Timonovu, Mojmírovu či Pribinovu) s rodiacou sa zástavbou. Podobný stav možno bádať aj v severnej časti. Na západnom okraji, kde sa dnes nachádzajú býv. Malinovského kasárne, pošta, či budova polície, je len vyplanírované priestranstvo označené ako Külsétány, teda Vonkajšia promenáda. Názvy ulíc a toponým sú uvedené v maďarčine, dôležité budovy sú podfarbené oranžovou farbou a popísané číslom. Legenda s vysvetlivkami sa nachádza v ľavom hornom rohu.

Kassa szabad királyi város térképe (1896)

Kassa szabad királyi város térképe (slovensky: Mapa slobodného kráľovského mesta Košice) pochádza z encyklopédie Magyarország vármegyéi és városai vydanej v roku 1896. Mapa zachytáva mesto už takmer splynuté s bývalými huštákmi - predmestiami. Vyznačených je tu 72 významných objektov mesta: továrne, nemocnice, kasárne, administratívne a iné verejné budovy.

 

Konečný návrh Územného plánu zóny celomestského centra Košíc

Konečný návrh Územného plánu zóny celomestského centra Košíc z konca 70. rokov bol spracovaný v košickom Stavoprojekte architektmi Alexandrom Bélom, Dušanom Hudecom a Ernestom Martončíkom. Plán počítal s rozsiahlymi asanáciami zástavby na Moyzesovej, Bačikovej či Štúrovej ulice, rátal s prestavbou Námestia osloboditeľov, areálu košického pivovaru, či okolia Mestského parku. Plánovali sa aj mimoúrovňové križovatky - napr. na Štúrovej pri polícii, na Moyzesovej pri radnici, či na Palackého ulici pri Jantárovej. Súčasťou mapy je aj legenda so 167 popiskami.

Územný plán celomestského centra Košíc

Územný plán celomestského centra Košíc z 80. rokov je o čosi umiernenejší, než jeho predchodca zo 70. rokov. Bol spracovaný v košickej pobočke Stavoprojektu a rátal s viacerými podstatnými zmenami v historickom centre. Asi najvypuklejšou bola prestavba bloku stavieb medzi Moyzesovou, Vrátnou a Tajovského ulicou. Väčšina objektov mala byť zbúraná a nahradená novou zástavbou - zväčša občianskym vybavením a na Vrátnej ulici bytovkami.

Pallas Nagy lexikóna Kassa város térképe (1898)

Mapa mesta Košice z roku 1898 pochádza z Veľkého lexikóna Pallas (Pallas Nagy lexikóna). Vyznačených je tu 67 významných objektov mesta - napríklad divadlo, radnica, nemocnica, kasárne, tehelne, mýtne domy a iné.

 

 

Kassa szabad királyi város térképe (1907)

Kassa szabad királyi város térképe (slovensky: Mapa slobodného kráľovského mesta Košice) bola vydaná v roku 1907. Vyznačené sú na nej všetky významné budovy v meste.

 

 

 

Kassa törvényhatósági joggal felruházott szabad királyi város belsőségenek és környékének átnézeti térképe (1912)

Kassa törvényhatósági joggal felruházott szabad királyi város belsőségenek és környékének átnézeti térképe (slovensky Orientačná mapa plnomocného slobodného kráľovského mesta Košice a jeho okolia) je mapa mesta z roku 1912 vo vysokom rozlíšení, ktorá zobrazuje takmer celé vtedajšie katastrálne územie mesta. Vyznačené sú všetky parcely i jednotlivé uličné orientačné čísla. Budovy sú vyznačené ružovou farbou, tie významnejšie červenou.

 

Plán mesta Košic (1925)

Menej kvalitné mapové dielo z roku 1925 s viacerými gramatickými chybami v uličných názvoch. Chybne sú umiestnené ulice Slovenská a Moravská.

 

 

 

Mapa okolia mesta z roku 1927

Výrez z mapy východného Slovenska zachytáva mesto Košice s okolím.

 

 

 

 

Plán mesta Košíc (1938)

Orientačná mapa mesta z roku 1938, ktorá bola vydaná známou košickou kníhtlačiarňou Wiko. Mapa zachytáva situáciu po veľkom premenovaní ulíc z leta roku 1936.

 

 

 

Kassa törvényhatósági joggal szabad királyi város térképe (1942)

Kassa törvényhatósági joggal szabad királyi város térképe (slovensky: Mapa plnomocného slobodného kráľovského mesta Košice) pochádza z roku 1942 a má rovnaký mapový základ, ako mapa z roku 1938. Zmenené boli len popisky s názvami ulíc a legenda na bokoch. Niektoré ulice boli na mape vyznačené v predstihu, avšak nikdy v budúcnosti nevznikli, napr.: Emese-utca, Csaba-utca a Buda-utca v okolí dnešnej Tomášikovej ulice (na mape Uszoda-utca).

 

Plán mesta Košíc (1949)

Orientačná mapa mesta z roku 1949 z edície vydávanej znárodnenou spoločnosťou Wiko, graficko-umelecký závod Košice, vychádza z predchádzajúcich vydaní z rokov 1938, 1942 a 1947. Zachytené sú na nej už aj prvé zmeny v názvoch ulíc po nástupe KSČ k moci - napr. rozdelenie súčasnej Hlavnej ulice na Štefánikovu ulicu a Leninovu triedu.

 

 

Československá vojenská mapa – Košická kotlina (1937)

List československej vojenskej mapy v mierke 1:75 000, ktorý vyobrazuje Košickú kotlinu od Košíc až po Turňu nad Bodvou. Mapa bola vydaná v roku 1937 vo Vojenskom zemepisnom ústave v Prahe a podkladovo vychádza z tzv. tretieho vojenského mapovania.

 

 

 

Americká vojenská mapa – Abov a Tokaj (1959)

List americkej vojenskej mapy z roku 1959, ktorá vychádza z vojenských máp z roku 1944 a leteckého monitorovania územia. Na mape sú farebne odlíšené rôzne povrchy ciest, zapracované je aj číslovanie ciest, či poloha letísk. V miestopise sa objavuje množstvo preklepov a nezrovnalostí. Výškopis je zaznamenaný v metroch nad morom, vzdialenosti v míľach.

 

 

Orientačný plán mesta Košíc (1965)

Veľmi kvalitné mapové dielo zachytávajúce mesto v najväčšom rozsahu historickej zástavby, teda pred začatím rozsiahlych asanácií na bývalých predmestiach - huštákoch. V západnej časti sa už nachádza rodiace sa sídlisko Nové mesto (Terasa).

 

 

 

Orientačná mapa mesta Košice (1971)

Menej kvalitná mapa z roku 1971. Niektoré ulice sú vyznačené nesprávne, napr.: Rudohorské námestie, Ménešiho, Ungárova. Niektoré dodnes existujúce ulice tzv. asanačného pásma na Luníku I. na mape nie sú vyznačené.

 

 

 

Orientačná mapa mesta Košice (1985)

Mapa mesta vo vysokom rozlíšení zobrazuje mesto i s rozostavaným sídliskom KVP.

 

 

 

 

 

Orientačná mapa mesta Košice (1989)

Mapa mesta z roku 1989 zachytávajúca mesto i z rozostavaným sídliskom Ťahanovce.

 

 

 

 

 

Copyright © Foto Košice.eu, 2004 – 2012 
Professional Joomla Templates - 888 Poker Review