Hraničný priechod Milhosť–Tornyosnémeti

Kategória: Okolie Košíc
Uverejnené: 22. jún 2012 | 10:33

Cestný hraničný priechod Milhosť–Tornyosnémeti medzi Slovenskom a Maďarskom patrí medzi najvýznamnejšie hraničné priechody medzi týmito dvoma krajinami. Budova colnišťa je postavená na našom štátnom území a patrí medzi najväčšie svojho druhu na Slovensku. Naprojektoval ju Ing. arch. Jozef Fabian z bývalého Stavoprojektu Košice, otvorená bola v roku 1986.

 

 

Popis budovy podľa časopisu Projekt z roku 1990

Brána, ktorá celý svojim výrazom presviedča, že bránou je. V základnej hmote jednoduchá, až strohá, vo vnútri rozihraná tvarovo aj farebne. Monumentálna, jasne organizujúca priestor, určujúca poriadok avšak neubíjajúca, nedeprimujúca, celým vnútorným riešením približujúca sa k novému návštevníkovi. Tak asi na cestujúceho zapôsobí cestný hraničný priechod v Hraničnej pri Hornáde.

Po tiahnúcom sa stúpaní z maďarskej strany sa objaví výrazná horizontálna žltá hmota objektu tvoriaceho vstupnú bránu na naše územie. Bránu vytvorenú premostením celej komunikácie prechádzajúcej pod budovou ako rozvetvená tepna. Rovnako v pohľadoch aj v pôdoryse jednoduchá obdĺžniková hmota zahrňuje v sebe aj pôvodnú budovu colnice. Priestory, ktoré boli návštevníkom dôverne známe, sú zachované aj v novom kontexte. Horizontálna hmota zvýrazňuje nížinný charakter kraja. Napriek svojej rozmernosti nepôsobí však zdrvujúco. Cesta prechádzajúca popod objekt sa k nemu z oboch strán zvažuje a objekt tým pôsobí ako omnoho nižší; otvor, ktorým komunikácia prechádza je proporčne vyvážený. Takto zároveň vzniklo funkčné a ekologické riešenie, a to tým, že postup vozidiel k colnej a pasovej kontrole je možný bez použitia motora.

Obdobne ako vzhľad budovy aj dispozičné členenie a rozdelenie prevádzok pôsobí veľmi jednoducho a prehľadne. Pre každý smer je vytvorených päť pruhov. Dva priebežné sú pre bežnú kontrolu. Pre prípad dôkladnejšej kontroly je vytvorený tretí samostatný pruh. Krajné dva sú pre autobusy a kamióny a sú oddelené od pruhov pre osobnú dopravu aj výškovo.

Administratívne priestory sú umiestnené v moste nad komunikáciou; vytvárajú zároveň jeho ohraničenie. Stredná vnútorná časť colnišťa je prekrytá akrylátovými svetlíkmi zelenožltej farby. Zenitálne osvetlenie navodzuje príjemnú upokojujúcu atmosféru. Členenie vnútorného priestoru je v príjemnom kontraste s jednoduchosťou exteriéru. Pavučina kovových konštrukcií strešných svetlíkov, vertikálne komunikačné jadrá do administratívnych priestorov, konštrukcie boxov pre pasovú a colnú kontrolu dávajú bodove súdobý technický výzor a filozofiu.

 

 

 

 

Súčasný stav

Po vstupe Slovenskej republiky do Schengenského priestoru je budova opustená a chátra. Došlo aj k dopravnej nehode, keď vodič nákladného vozidla nerešpektoval dopravné značenie a korbou narazil do stropu, pričom zničil vonkajšie obloženie a podhľady.

Objekt v roku 2011 kúpil súkromný investor, ktorý na tomto mieste plánuje zriadiť odpočívadlo.

 

 

 


 


 


 

Copyright © Foto Košice.eu, 2004 – 2012 
Professional Joomla Templates - 888 Poker Review